Armstrong přišel o tituly, podle Merckx je to nespravedlivé

NEW YORK – Antidopingová agentura USA (USADA) oficiálně zbavila Lance Armstronga jeho sedmi titulů z cyklistických závodů Tour de France. Texasan zároveň udělila doživotní zákaz činnosti.

Podle tiskové zprávy je Armstrong po vzdání se možnosti bránit se proti obviněním z užívání dopingu oficiálně uznán vinným. Po anulování všech výsledků od 1. srpna 1998 přišel jezdec o sedm titulů z TdF, které získal v letech 1999 až 2005.

“Lance Armstrong se rozhodl nepokračovat v nezávislé arbitráži, proto dostal doživotní distanc a zároveň je zpětně od 1.srpna 1998 až do současnosti diskvalifikován ze všech soutěží, “ uvedla ve svém stanovisku USADA.

Armstrong trvá na své nevině a proces označil za ” hon na čarodějnice “ .

Armstrongovi vyjádřil podporu i jiný slavný cyklista Eddy Merckx. “Nechce se mi věřit, že k takové situaci opravdu přišlo, jsem proti tomuto nespravedlivému procesu. Na jedné straně jsem rozčarovaný z rozhodnutí Lance, že odmítl dál bojovat s antidopingovou agenturou, ale na druhé straně během celé své kariéry se choval velmi korektně. Co víc mohl udělat?Celý proces je založen na pouze na výpovědích svědků, je to velmi nespravedlivé, “ uvedl pětinásobný vítěz Tour de France.

Armstrongovi nikdy nedokázali užívání zakázaných prostředků, přesto, že absolvoval stovky testů a vyšetření.

Španělský cyklista Alberto Contador odmítl komentovat možnost, že by Armstrong zbavili sedmi titulů na Tour de France. Namísto toho Američanovi vysekl několik komplimentů.

“Nesleduji celou kauzu.Když závodím na vrcholném akcí, snažím se tyto věci držet od těla a soustředím se úplně na závodění, “ zahrál do autu otázky novinářů Španěl před startem sedmé etapy Vuelty.

Španěl s Američanům byly v roce 2009 týmovými kolegy po návratu Armstronga k vrcholové cyklistice v týmu Astana. v tom roce vyhrál TdF Contador, Armstrong pomáhal týmové jednotce a skončil třetí, přičemž vztahy v týmu nebyly nejlepší.Cesty hvězdných jezdců se rozešli po jedné sezóně v společném dresu, když Armstrong přesedlal do americké stáje Radioshack.

“Byl cyklistům, který se vždy předvedl silou, sportovní inteligencí i perfektní fyzickou kondicí, “ komentoval Armstronga Contador, který pro dopingový prohřešek sám přišel o titul na TdF z roku 2010.