Skvělý Contador po nucené pauze triumfoval na Vuelta

MADRID – Španěl Alberto Contador (29) potvrdil predpretekové prognózy a stal se vítězem cyklistické Vuelty a Espaňa. Na nejvyšší stupínek na tradičním třítýdenním akcí vystoupil po roce 2008 podruhé v kariéře. Definitivně se mohl radovat po příchodu do cíle nedělní závěrečné 21. etapy z Cercedilly do Madridu (115 km), kterou v spurtu celého pelotonu vyhrál John Degenkolb před Italy Eliom Vivianin a Danielem Bennato.

Contador se na některé z Grand Tour prosadil celkově pošesté, o triumf na Tour de France 2010 přišel pro dopingové provinění. Oficiálně je tak vítězem Tour de France 2007 a 2009, Giro d’Italia 2008 a Vuelta a Espaňa 2008 a 2012.Právě na španělských cestách absolvoval po krátké soutěžní přípravě v Holandsku a Belgii svůj ostrý návrat na špičkové akci po odpykání si trestu za doping.

jezdec z malého městečka Pinto při Madridu se do červeného dresu lídra Vuelty dostal po odvážném ataku na Fuente Dé a vítězství v 17. etapě. V dalších dnech své postavení bez problémů ubránil.


V neděli mohl od začátku slavit. “Často mnozí říkali, že Contador je velký favorit, ale já jsem věděl, že mě nečeká lehká procházka. Vuelta jsem vyhrál po dlouhé přestávce zaviněné dopingovým trestem. Během závodu jsem to už v některých chvílích v čase trápení zabalit. Řekl jsem si však potom, že to musím udělat.Pokud bych se spokojil s druhým místem, určitě bych neútočil a měl bych klid, “ řekl Contador. Cyklista týmu Saxo Bank – Tinkoff Bank zatím nepřemýšlí nad startem příštího Tour de France. Nejdříve si potřebuje pořádně oddýhnuť. Potom přijdou na řadu mistrovství světa.

“Stále nemohu uvěřit tomu, že jsem vyhrál. Tato Vuelta končí úspěchem pro celou cyklistiku. “ Chtěl by startovat po pauze na Tour 2013. ” Proč bych nestartoval? Je to však ještě velmi daleko. Nyní se soustředím na oslavy, “ doplnil Contador.V celkovém účtování triumfoval Contador s náskokem 1:16 min před krajany Alejandrem Valverdem a Joaquima Rodriguezem.

Alberto Contador s vítěznou trofejí

21. etapa (Cercedilla – Madrid, 115 km): 1. John Degenkolb (Nem.) Argos-Shimano 2:44:57 h, 2. Elia Viviani (Tal.) Liquigas-Cannondale, 3. Daniele Benny (Tal.) RadioShack-Nissan, 4. Allan Davis (Aus.) Orica GreenEdge Cycling Team, 5. Koldo Fernandez (Šp.) Garmin – Sharp, 6. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar Team – všichni stejný čas jako vítěz
Konečné pořadí po 21. etapě: 1.Alberto Contador (Šp.) Saxo Bank 84:59:49 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +1: 16 min, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1: 37, 4. Chris Froome (V . Brit.) Sky +10: 16, 5. Daniel Moreno (Šp.) Kaťuša +11: 29, 6. Robert Gesink (Hol.) Rabobank +12: 23